۸۸۷۸۴۶۳۰  |  ۸۸۷۸۴۶۳۱ تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار

راه اندازی بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای

راه اندازی بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای

ضوابط و مقررات پیشنهادی بورس تهران مبنی بر راه اندازی “بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای” توسط سازمان بورس به تصویب رسید و بعد از طی فرایندهای لازم اجرایی خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل، بورس تهران در راستای رسالت خود در کمک به تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی و ایفای نقش جدی‌تر در رشد پایدار اقتصاد ملی و با بهره‌گیری از تجارب جهانی و توجه به اقتضائات و الزامات داخلی، راه‌اندازی بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای را به سازمان بورس پیشنهاد داد.

این پیشنهاد با همکاری و همراهی مدیران ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار پس از انجام اصلاحاتی به تصویب رسید و هم‌اکنون از نظر مقرراتی قابلیت اجرا یافته است.

بنا به مقررات مصوب در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بورس تهران انواع متفاوتی از ابزارها و نهادهای مالی شامل شرکت‌های پروژه(سهامی عام)، صندوق‌های جسورانه و صندوق‌های خصوصی درج و معامله می‌شوند. تنها محدودیت معاملاتی این بازار امضای فرم بیانیه ریسک است و سرمایه‌گذاران برای حضور و انجام معامله ابزارهای مالی درج شده در این بازار صرفاً باید بیانیه ریسک مربوطه را امضا و تأیید کنند و محدودیت معاملاتی خاصی را نخواهند داشت.

بنابراین سرمایه‌گذاران با امضا و تأیید بیانیه ریسک، آگاهی خود نسبت به ویژگی‌های خاص ابزارهای یادشده را اعلام کرده و مجاز به حضور و معامله در این بازار می‌شوند.

ابزارهای مالی قابل معامله در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای عمدتاً ماهیت تأمین مالی دارند و از این رو امید می‌رود راه‌اندازی و گسترش این بازار به رشد و توسعه پایدار اقتصاد ایران یاری دهد.

لازم به ذکر است از دیگر سو هر چند ابزارهای مالی یادشده از ریسک بالاتری نسبت به ابزارهای مالی متعارف برخودارند، از پتانسیل خلق سود بیشتری نیز بهره‌ می‌برند و می‌توانند ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را با پاداش مناسبی جبران کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

کارشناسان پشتیبانی

×