۸۸۷۸۴۶۳۰  |  ۸۸۷۸۴۶۳۱ تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار مطرح کرد:

اجرای حاکمیت شرکتی به توزیع متوازن ثروت و افزایش مشارکت جامعه کمک می‌کند/ صیانت از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران با پرهیز از تصمیمات خلق‌الساعه/ تکمیل پروژه‌های ملی با تزریق منابع در بازار سرمایه

 

 

عظیم ثابت، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با بیان این که با اجرای دستورالعمل حاکمیت شرکتی می‌توان به توزیع متوازن ثروت و افزایش مشارکت جامعه با استفاده از فرهنگ سهامداری دست یافت، گفت: شرکتی موفق است که در آن حاکمیت شرکتی به رسمیت شناخته شود.

عظیم ثابت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، در رابطه با الزامات تحقق شعار سال مبنی بر «جهش تولید همراه با مشارکت مردم» اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب شعار هر سال را با توجه به اهمیت مسائل اقتصادی انتخاب کرده که تحقق این موضوع مهم نیازمند همکاری مسئولان به ویژه دولت و مجلس است.

وی افزود: وقتی مسائل اقتصادی محور شعار سال قرار می‌گیرد یکی از راهکارهایی که می‌تواند در تحقق شعار سال همراه با مشارکت مردمی مثمرثمر باشد، هدایت سرمایه‌ها به سمت بازارسرمایه است، زیرا این بازار محل اصلی سرمایه‌گذاری واسط در کشور به حساب می‌آید.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در ادامه تاکید کرد: بازار سرمایه می‌تواند منابع را به سمت پروژه‌های بزرگ و تکمیل آن‌ها سوق دهد بنابراین باید بتوانیم از سرمایه‌های خُرد در راستای افزایش پروژه‌ها بهره بگیریم.

بهره‌گیری از ظرفیت‌های بازار سرمایه با استفاده از ابزارهای بازار سرمایه

ثابت گفت: باتوجه به پتانسیل‌های بازار سرمایه اعم از «صندوق‌های با درآمد ثابت، صندق‌های اهرمی، تضمین اصل سرمایه، کرادفاندینگ‌ها و…» می‌توانیم در بحث جهش تولید همراه با مشارکت مردمی اثرگذار باشیم.

وی بیان کرد: در حال‌حاضر بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدی و اقتصادی در بازار سرمایه حضور دارند بنابراین هرچه بتوانیم موانع را کاهش دهیم و منابع تجمیع شده را از طریق بازار سرمایه به سمت تولید هدایت کنیم به طور حتم روند تحقق شعار سال تسهیل‌تر خواهد شد.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در ادامه تاکید کرد: مسائل مذکور می‌تواند از طریق توجه به عرضه‌های اولیه، تسریع افزایش سرمایه شرکت‌های دارایی محور و تسهیل تجدید ارزیابی دارایی، بسترسازی مناسب و… محقق شود.

راه‌های صیانت از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران

ثابت در ادامه به سنا گفت: برای صیانت از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران می‌بایست یک کل‌نگری و همگرایی داشته باشیم و از تصمیمات مقطعی و سطحی فاصله بگیریم بنابراین اهمیت دارد که روابط خود را با سایر ارکان دولت همچون بانک مرکزی، هیات دولت، سازمان برنامه و بودجه و سایر وزارتخانه‌های اقتصادی محور نزدیک‌تر کرده تا به یک همگرایی دست یابیم.

وی خاطر نشان کرد: باید سعی کنیم فرهنگ سهامداری و سرمایه‌گذاری را در بازار سرمایه ترویج بخشیم تا ضمن آگاه‌سازی مردم نسبت به سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، مانع از ایجاد رانت در بازارهای موازی شویم؛ با توجه به آن که بازار سرمایه سپری در برابر تورم است، می‌توان با جذب منابع مالی سرمایه‌گذاران مانع از تزریق سرمایه‌ها در بازارهای غیر مولد شود.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در ادامه افزود: مطابق آمار منتشره از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، بیشترین مالیات نقل و انتقال سهام در یازده ماهه سال گذشته توسط سهامداران بازار سرمایه پرداخت شده که این مسئله نشان از اهمیت بازار سرمایه برای دولت و مردم دارد، همچنین شرکت‌ها می‌توانند دستاوردهای مناسبی را در این بازار کسب کنند به شرط آنکه از تصمیمات خلق‌الساعه خودداری کرده و با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه و مشارکت‌های مردمی زمینه را برای تقویت بازار سرمایه فراهم کنیم.

حفظ منافع ذینفعان با اجرای دستورالعمل حاکمیت شرکتی

ثابت، در رابطه با نقش حاکمیت شرکتی در تحقق شعار سال، به سنا گفت: لازمه موفقیت در تحقق اجرای حاکمیت شرکتی، اقدام ناشران بر اساس اصول بنگاهداری است؛ از طریق این دستورالعمل به عنوان یک سیاست کارا می‌توان سطح کنترل و دسترسی سهامداران خرد را در شرکت‌های سرمایه‌پذیر فراهم کرد.

وی افزود: افزایش شفافیت، مسئولیت‌پذیری، اطلاع‌رسانی، پاسخ‌گویی به مشکلات سرمایه‌گذاران، در نظر گرفتن منافع ذینفعان از جمله موارد لازم در اجرای دستورالعمل حاکمیت شرکتی است.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در پایان تصریح کرد: با توجه به کنترل، شفافیت و نظارت‌هایی که از سوی مدیران صورت می‌گیرد می‌توان از طریق حاکمیت شرکتی به توزیع متوازن ثروت و افزایش مشارکت جامعه با استفاده از فرهنگ سهامداری دست یافت، همچنین شرکتی موفق است که در آن حاکمیت شرکتی به رسمیت شناخته شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

کارشناسان پشتیبانی

×