۸۸۷۸۴۶۳۰  |  ۸۸۷۸۴۶۳۱ تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار

بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟

بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟

در بورس اوراق بهادار تهران، ارزش و حجم کل معاملات در یک ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه، نسبت به اردیبهشت ماه کاهشی شد. همچنین، شاخص هم وزن و شاخص کل نیز روند کاهشی داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بررسی معاملات بازار سهام یک ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۱، حکایت از آن دارد که ارزش کل معاملات این بازار در این ماه نسبت به ماه گذشته با ۱۴.۴۵ درصد کاهش، از یک میلیون و ۲۲۶ هزار و ۲۹۲ میلیارد ریال به یک میلیون و ۴۹ هزار و ۱۰۴ میلیارد ریال رسید. همچنین، حجم کل معاملات این بازار از ۲۰۱ میلیارد و ۱۰۳ میلیون سهم در ماه گذشته به ۱۶۹ میلیارد و ۲۶۷ میلیون سهم رسید که کاهش ۱۵.۸۳ درصدی را نشان می‌دهد.

وضعیت صعود و نزول بازارها

در ماه یادشده، تمامی بازارها نسبت به ماه گذشته وضعیت کاهشی داشتند. این در حالی است که تنها حجم معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری از وضعیت صعودی برخوردار شد.

بر این اساس، ارزش معاملات در بازار اول سهام، کاهش ۱۹.۵۶ درصدی را در ماه جاری نسبت به ماه گذشته خود تجربه کرد و از ۴۴۹ هزار و ۸۰۵ میلیارد ریال به ۳۶۱ هزار و ۸۱۱ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز که ماه منتهی به اردیبهشت ماه ۷۷ میلیارد و ۵۸ میلیون سهم بود به ۶۱ هزار و ۹۹ میلیارد سهم در ماه گذشته رسید و کاهش ۲۰.۷۱ درصدی را به ثبت رساند.

روند حرکت بازار دوم سهام همانند بازار اول سهام کاهشی بود. به طوری‌که ارزش معاملات این بازار در ماه منتهی به خرداد نسبت به ماه گذشته خود، ۱۴.۷۱ درصد کاهش یافت و از ۴۳۶ هزار و ۹۰۳ میلیارد ریال به ۳۷۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز با ۱۴.۵۳ درصد کاهش، از ۱۰۲ میلیارد و ۹۳۳ میلیون سهم به ۸۷ میلیارد و ۹۷۲ میلیون سهم رسید.

ارزش معاملات بازار بدهی با افت ۲۹.۴۰ درصدی از ۴۷ هزار و ۶۲۴ میلیارد ریال در ماه گذشته به ۳۳ هزار و ۶۲۴ میلیارد ریال در ماه منتهی به خرداد رسید. حجم معاملات بازار بدهی نیز از ۴۹.۱۷ میلیون برگه به ۳۴.۲۱ میلیون برگه رسید که افت ۳۰.۴۳ درصدی را نشان می‌دهد.

ارزش معاملات در بازار مشتقه در ماه منتهی به اردیبهشت یک هزار و ۸۰۶ میلیارد ریال بود در ماه منتهی به خرداد به یک هزار و ۷۱ میلیارد ریال رسید و افت ۴۰.۷۱ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار با کاهش ۹۸.۱۷ درصد، از یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون قرارداد در ماه قبل به ۳۶.۲۷ میلیون قرارداد در ماه منتهی به خرداد ماه رسید.

ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در ماه منتهی به خرداد در مقایسه با ماه پیش، روندی کاهشی داشتند و ارزش معاملات این بازار از ۲۹۰ هزار و ۱۵۴ میلیارد ریال در ماه قبل به ۲۷۹ هزار و ۹۴۹ میلیارد ریال در ماه یادشده رسید و افت ۳.۵۲ را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار نیز با افزیش ۵.۴۶ درصدی در این ماه نسبت به ماه قبل از ۱۹ میلیارد و ۸۳ میلیون یونیت به ۲۰ میلیارد و ۱۲۵ میلیون یونیت رسید.

شاخص هم‌وزن و شاخص کل کاهش یافتند

بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس در ماه منتهی به خرداد نسبت به ماه گذشته خود افت ۲.۵۴ درصدی را تجربه کرد و از یک میلیون و ۵۷۹ هزار واحد به یک میلیون و ۵۳۹ هزار واحد کاهش یافت که افت ۴۰ هزار و ۵۴ واحدی را نشان می دهد.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز در ماه منتهی به خرداد نسبت به ماه قبل کاهش داشت و با ۳.۸۰ درصد کاهش از ۴۴۰ هزار و ۱۷۷ واحد به ۴۲۳ هزار و ۴۵۷ واحد رسید و ۱۶ هزار و ۶۷۲۰۴۰ واحد کاهش یافت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

کارشناسان پشتیبانی

×